DOLAR 32,9785 0.23%
EURO 35,4205 0.16%
ALTIN 2.456,220,20
BITCOIN 20411403,28%
İstanbul
26°

AÇIK

03:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

 • HABERLER
 • SERVİS 1
 • SERVİS 3
 • FİNANSİF
 • İNTERAKTİF
 • HESAP
 • DİĞER
Vakıfbank Döviz Hesabı

Vakıfbank Döviz Hesabı

ABONE OL
11 Eylül 2020 09:39
Vakıfbank Döviz Hesabı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vakıfbank döviz hesabı, birikimlerini döviz cinsinden değerlendirmek isteyenlerin kullanabileceği bir hesap türüdür. Ülkemizde, daha çok dolar ve Euro cinsinden birikim hesapları kullanılmaktadır.

Vakıfbank döviz hesabı iki ana başlık altında kullanılabilmektedir. Vadeli döviz hesabı ya da vadesiz döviz hesabı olarak iki seçenek vardır. Döviz hesabının, TL hesabından tek farkı ATM işlemlerinizdir. TL cinsinden işlemlerde tüm ATM’leri kullanabiliyorken, Döviz cinsinden para çekmek istiyorsanız; Döviz bulundurma işlevi gören ATM’leri kullanmanız gerekmektedir.

Vakıfbank Döviz Hesabı çAma

Döviz hesabı açmak için müşterisi olduğunuz bankanın;

– Banka şubesine giderek,

– Mobil uygulaması ya da internet şubesi üzerinden Vakıfbank dolar hesabı ya da Vakıfbank Euro hesabı açabilirsiniz. Ancak, bankanın müşterisi olunmaması halinde, ilgili bankanın şubesine giderek, şubeden işlemlerin yürütülmesi gerekmektedir.

Vakıfbank dolar hesabı açmak ya da Vakıfbank Euro hesabı açmak yine türevleri gibi vadeli ve vadesiz olarak ikiye ayrılır. Vadesiz dolar/euro hesabı ile herhangi bir kazanç elde edilmesi mümkün olmaz. Kur yükselmedikçe, ancak dolar/euro cinsinde para transferleri, alım – satım gibi işlemleri kolayca yürütebilmeniz için bireylere kolaylık sunmaktadır. Vakıfbank döviz hesaplarında, Vadeli dolar hesabı ya da vadeli Euro hesabı ise, belirli bir alt limiti olan ki, bu alt limit 500 veya 1000 dolar / euro bakiyelerdir. Bu alt limitler ise, bankalar arası değişkenlik gösterdiğinden her bankanın alt limiti aynı değildir. Vadeli hesaplar şu şekilde çeşitlilik göstermektedir;

 • 1 ( Bir ) aylık
 • 3 ( Üç ) aylık
 • 6 ( Altı ) aylık
 • 1 ( Bir ) yıllık süreçlerle aktifleşmektedir. Bu süreler boyunca talebiniz halinde gerekli miktarda paranızı çekebilir ya da yatırabilirsiniz. Fakat tamamını çekmek isterseniz faiz imkanlarından yararlanılması mümkün olmayacaktır.

Vakıfbank vadeli hesapların en avantajlı durumları da bir bakıma vadeli hesabın vadesinin bozulmuyor olmasıdır. Nakit ihtiyacınız olmasıyla, vadeliyi kullanabiliyor olmanız oldukça mükemmel bir sonuç.

Para çekme ya da yatırma durumlarında vadeniz bozulmuyor mevcut rakam üzerinden aylık faiz alıyorsunuz.

Vakıfbank Döviz Hesabı İşletim Ücreti

Bireyler yatırım amaçlı olarak birikimlerini değerlendirmek adına, Türk Lirası yerine döviz hesabı kullanmayı tercih edebilmektedirler. Vakıfbank döviz hesabı işletim ücreti almaktadır. Genel olarak, bankalar, müşterilerinden hesap işletim ücreti almaktadırlar. Döviz hesabı kullanmak alım-satım için kullanılıyorsa, kısaca aktif yatırım hayatında al-sat yapan ve piyasayı bilenler için getirisi olan hesap türü iken, sadece vadeli hesap açıp, dövizlerinizi belirli bir faiz oranına bağlayarak birikimlerinizi değerlendirmeyi bekletebilirsiniz. Bu yatırımcıya uzun vadeli kar sağlamayı hedefler, ancak garanti bir seçenek değildir.

Hesap işletim ücreti almayan bankalarda bulunmaktadır. Bunlar Enpara, gibi dijital bankacılık alt yapısı ile çalışan bankalardır. Bu tip kuruluşlar;

 • Eft,
 • Hesap işletim ücreti
 • Para transferi
 • Fatura ödeme gibi birçok seçeneği sizlere ücretsiz sunmaktadırlar.

Dijital alt yapı ile çalışan bankaları, diğer bankalardan ayıran bir tek özellik vardır. Şubeleşmiyor olmalarıdır. Şubesiz bankacılık sistemiyle, birçok işlemi internet üzerinden kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz. Çağrı merkezleri ise, oldukça hızlı ve sonuç odaklı çalışan güçlü bir ekip olmasıyla, sistemin akışı bozulmuyor ve bankacılık sisteminden faydalanmaya devam ediyorsunuz. Yatırımların şubesiz ve az maliyetli olmaları sebebiyle, birçok işlemden ücret alınmamaktadır.

Vakıfbank Dolar Hesabı Faiz Oranları 2020

Vakıfbank resmi web sitesinden alınan verilere göre Vakıfbank dolar hesabı faiz oranları aşağıdaki gibidir.

 

100.001’den – 500.000’e Kadar

500.001’den – 1.000.000’e Kadar

1.000.001’den – 5.000.000’e Kadar

5.000.001’den – 99.999.999.999’e Kadar

0’den – 100.000’e Kadar

1-6 gün

0,05

0,05

0,05

0,05

0,05

7-13 gün

0,1

0,1

0,1

0,1

0,1

14-29 gün

0,1

0,1

0,1

,1

0,1

30-31 gün

0,25

0,25

0,25

0,25

0,25

32-45 gün

1,75

1,75

1,75

1,75

1,75

46-91 gün

1,75

1,75

1,75

1,75

1,75

92-181 gün

1,25

1,25

1,25

1,25

1,25

182-365 gün

1,25

1,25

1,25

1,25

1,25

366-750 gün

1

1

1

1

1

Vakıfbank Yatırım Hesabı Açma Ücreti

Öncelikle bankanız ile tüm yatırım işlem detaylarını konuşmalı ve şartlarda anlaşmalısınız. Sonuç olarak sermaye piyasalarında bankanın adı ile işlem yapacak ve risk yöneteceksiniz. Bankalar bu noktada müşterilerine bir risk bildirim formu imzalatırlar. Tam olarak bu sorunu çözümleyebilmek içindir.

Eğer, Yatırım üzerine herhangi bir bilgi sahibi değilseniz. Yatırım hesabını kullanmak için pek uygun olmadığınızı söyleyebiliriz. Bu alanda, Hisse senedi ve VİOP işlemlerini yönetebilmek ya da en azından bu işlemlerin akışından, alınıp- satılmasından anlamak, yeterlilik testi için uygun olacaktır. Sonuç olarak, tüm yatırımcılar dikkat gerektiren doğru analizler yapılması gereken bir işleyiş sürecine dahil oluyor.

Yatırımlarınızı borsada değerlendirmek istiyorsanız, borsada işlem yapabilmek için, belirli bir limitin üzerinde para yatırmanız gerekmektedir. Borsada, hisse alıp-satmak kolay gibi görünse de, firmaların bilançolarını öncelikli olarak iyi okumalı ve yorumlayabilmelisiniz. Ardından banka yaptığınız işlemlerin, binde oranına göre ya da yüzde oranına göre sizden bir pay talep edecektir.

Yatırım hesabı açarken Vakıfbank yatırım hesabı açma ücreti talep edilmemektedir. Yatırım hesabı açarken tarafınıza sunulan belgeler içinde alınan pay ve yüzdelik dilimi yer almaktadır. Her bankanın farklı oranı olması nedeniyle belirli bir rakam yoktur. Kişi müşterisi olduğu banka ile temasa geçerek şartlarda esneklik olup, olmadığını yüzdelik dilimlerinin ne kadar süreyle ve kaç oranıyla alındığını bankasından öğrenmesi ve yatırım hesabı açarken imzalayacağı evrakları detaylıca kontrol etmesi gerekmektedir.

Vakıfbank Döviz Kurları

Günümüzde döviz kurları dalgalı kur rejimi ile yönetilmektedir. Dalgalı kur rejimi 1910’lu yıllar döneminde uygulanırken, kurların, piyasanın belirlenmesindeki tek kriter mevcut para biriminin altına oranıydı. Altın madeni karşısındaki durumuna göre şekil alınmaktaydı. 1970’ li yıllarda ise, dalgalı kur rejimi sona erdi. Dünya üzerindeki altın stoklarının yavaş yavaş tükenmesi sonucu para dengeleri dolar ve döviz kurlarına oranlanmaya başladı.

Vakıfbank internet bankacılığı döviz kurları ile mobil ortamdan ya da bilgisayarınızdan anında dilediğiniz kurdan işlem yapmanız mümkün. İnternet şubeler sayesinde kendi işlemlerinizi yönetiyor olmanın özgüveniyle, Vakıfbank döviz kurları, Vakıfbank döviz fiyatları, Vakıfbank günlük döviz kurları gibi birçok bilgiye kolayca ulaşabilir ve anında dilediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

Vakıfbank döviz bozdurmak için, bazı detayları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Alış döviz kuru ile satış döviz kuru farklıdır. Bu çoğu yerde, bu şekilde devam ettirilmektedir. İnternet bankacılığı döviz kurları ve yatırım hisse fiyatları diğer şubecilere göre oldukça uygun ve kampanyalarla dolu bir yaşam.

Vakıfbank Yatırım Hesabı Açma

Vakıfbank döviz hesabı işlemlerinin ardından, Vakıfbank yatırım hesabı açma durumu oldukça araştırma ve eğitim gerektiren bir konu olması nedeniyle, para piyasaları ve firmaların bilançolarını okuyarak yatırım ve hisse senedi alım-satımında rol alabilirsiniz.

Vakıfbank yatırım hesabı dilediğiniz zaman ve şubeden yatırabileceğiniz bir hesap açılış işlemidir. Vakıfbank müşterileri, internet bankacılığı şubelerinden yatırım hesabı açabilir gerekli evrakları ise imzalama işlemini telefonla istediği adrese isteyebilmektedir. Ancak, Vakıfbank müşterisi olmayan kişiler için, vadeli ya da vadesiz Vakıfbank döviz hesabı ile aynı işlemler uygulanarak, şubelere gidilmesi gerekecektir.

Yatırım hesabı açmak için bankanın bazı testleri bulunmaktadır. Kullanıcılarına sunmuş olduğu bu testlerin içeriği piyasalar hakkında olup, açılan yatırım hesabını bireyler olarak yönetebilme bilgilerinizi ölçümlemek amacıyla oluşturulmuştur. Test sonucunda, uygun bulunmanız halinde yatırım hesabı açma işlemleriniz tamamlanarak, hisse senedi gibi birçok türevli araçların alınıp-satıldığı ekranlara ulaşabilirsiniz.

Vakıfbank yatırım hesabı için istenilen uygunluk testine ulaşmak ise oldukça kolay. Vakıfbank internet sitesi üzerinden internet bankacılığına kimliğinize ulaşmanızın ardından, yatırım işlemlerinin olduğu menüde görebilirsiniz. Bu alandaki testi doldurarak, online olarak sonuçlandırabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (3)


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.