DOLAR 33,0569 0.75%
EURO 35,9882 1.06%
ALTIN 2.501,11-1,10
BITCOIN 2147098-1,71%
İstanbul
27°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

  • HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER
Uygun Faiz Oranlı Kredi

Uygun Faiz Oranlı Kredi

ABONE OL
12 Nisan 2021 19:44
Uygun Faiz Oranlı Kredi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Siz de uygun faiz oranlı kredi arıyorsunuz ama hangi tutarda ve nasıl kredi alabileceğinizi bilmiyor musunuz? Sizler için krediyle ilgili sorularınıza cevap olabilecek bu yazıyı yazdık.

Tüm kredi tiplerini görebilmek için ziyaret edebilirsiniz, ihtiyacınıza en uygun kredi kategorisini bulabilirsiniz.

Günümüzde bankaların müşterilere sunduğu en önemli hizmetlerden birisi kredi’dir. Herkes çeşitli sebeplerden ötürü yüksek meblağda paraya ihtiyaç duyabilir. Geliriniz eğer kısa süre içerisinde bu meblağdaki parayı karşılayabilecek düzeyde değilse o noktada kredi devreye girer.

Kredi Nedir?

Kredi, bir kimseye belirli bir süre sonra geri almak koşuluyla satın alma gücü sağlanması ya da bu satın alma gücünün devredilmesi olarak tanımlanır. Bu satın alma gücünün sağlanmasına Nakdi Kredi denir.

Nakdi krediler bir süre sonunda vade faizi eklenerek geri alınmak üzere tüzel ve gerçel kişilere bankalar tarafından ödünç verilen paradır. Burada vade bir kredinin ne kadar sürede ödeneceğinin veya ne kadar süre kullanılacağının önceden belirlenmiş olan süresidir.

Nakdi kredi kullanılırken bankalar belirli komisyon oranına göre komisyon ücreti almanın yanı sıra banka ve müşteri ilişkisi doğrultusunda inisiyatif kullanarak ipotek, çek veya kefalet gibi teminatlar kabul edebilirler.

Nakdi kredinin yanında bir de Gayrinakdi kredi mevcuttur. Garinakdi kredi sadece şirketlerin ticari işlemler için teminat olarak kullanabileceği bir banka ürünüdür.

Kredi dilimize Latincede güvenmek, inanmak anlamına gelen “credere” kelimesinden geçmiştir. Kelimenin Latince karşılığı aslında nasıl kredi alabileceğinizin basit tanımıdır.

Bankalar güvendiği, riski olmayan ya da az olan müşterilerinin kredi hizmetini kullanmasına izin verir. Kredi başvurunuzu onaylamadan önce bankalar pek çok faktörü inceler. Bunların başında gelir düzeyi ve kredi notu gelir.

Kredi notu kısaca bankalarda olan geçmiş dönem kayıtlarınızdan oluşan bir puanlama sistemidir. Sizin borcunuzu ödeme disiplininizi gösterir.

Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizde ticari faaliyetlerin devamı, üretim ve tüketimin devamı gibi pek çok konuda aktif olarak kullanılan kredileri çeşitlere ayırmak mümkündür. Bu konuda net bir yazı yazmak her bankanın farklı isimlerle müşterilerine sunduğu birçok kredi türü vardır.

Temel olarak kredileri üç başlık altında toplamak mümkündür. Kısa vadeli krediler, orta vadeli krediler ve uzun vadeli krediler.

  • Kısa Vadeli Krediler

Vade süresi 1 yıl veya daha kısa olan kredilerdir. Kredi verilirken ödeme planı maksimum 1 yıl olacak şekilde yapılır.

  • Orta Vadeli Krediler

Orta vadeli kredilerin süresi bankadan bankaya değişebilmektedir. Bazı bankalar 1 yıl ile 10

Arasında tanımlasa da genel olarak vadesi 1 yıl ile 5 yıl arasında olan kredilerdir.

  • Uzun Vadeli Krediler

Orta vadeli kredinin süresi değişiklik gösterebildiği için bu durum uzun vadeli krediyi de etkilemekte. Kimi banka için 5 yıl ve üzerinde vadesi olan krediler bu sınıfa girmekteyken kimisinde 10 yıl üzerinde vadesi olan krediler bu sınıftadır.

Bu sınıflar altında ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi gibi pek çok kredi şekli mevcut. İhtiyacınıza göre isimlendirilen bu kredilerin ödeme planını yapmakta kimi zaman oldukça zor olabilmekte.

Siz de kredi almadan önce ihtiyacınıza uygun bireysel kredi türünü seçerek kredi tutarı, vade ve faiz oranıyla kredi hesaplamalarınızı yapıp, örnek ödeme planınızı görmek isterseniz eğer;

Kredi hesaplaması yapmak için tıklayın.

Kısaca krediler bireysel ve kurumsal müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere bulunan krediler amaçlarına göre kullanılır. Bu sayede ihtiyaçlar, ticari faaliyetler veya ev, araba gibi hayaller sorunsuzca gerçekleştirilebilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.